середа, 11 березня 2015 р.

Батурин. Цитадель Батуринської фортеці.

Я була ще недолітком,
Як Батурин славний
Москва вночі запалила,
Чечеля убила,
І малого, і старого
В Сейму потопила.
Я меж трупами валялась
У самих палатах
Мазепиних... Коло мене
І сестра, і мати
Зарізані, обнявшися,
Зо мною лежали;
І насилу-то, насилу
Мене одірвали
Од матері неживої.
Що вже я просила
Московського копитана,
Щоб і мене вбили.
Ні, не вбили, а пустили
Москалям на грище!
Насилу я сховалася
На тім пожарищі.
                             (Тарас Шевченко "Великий льох")


Батурин - це місто страшної трагедії 1708 року. Майже за одну ніч тут загинуло від 11 до 15 тисяч людей, але  навіть дотепер ті події залишаються маловідомими в історії України.


      У 1708 році, коли Україна була місцем Російсько-Шведської війни, Іван Мазепа став на бік Карла ХІІ, щоб здобути для України незалежність від Росії. Петро І дізнався про цю угоду і відправив каральне військо на Батурин. 
Батурин тримав облогу два дні. Ще через два дні мав прийти на захист Мазепа з військом. Але знайшовся зрадник, який показав таємний вхід до міста. Вночі російське військо проникло у фортецю. Оскаженілі солдати вбивали, різали, гвалтували з нелюдською люттю. Не шкодували ні жінок, ані дітей. Ріка Сейм була червоною від людської крові... Тіла загиблих навіть не було кому поховати. Батурин стояв страшною пусткою багато років.
На території Цитаделі Батуринської фортеці під час розкопок знайдено багато останків саме дітей і жінок. Напевно, в цитаделі, як в найбільш захищеному місці, і були в цей час жінки і діти... 

     Колись Батурин був гетьманською столицею. Спочатку тут мав резиденцію гетьман Дем'ян Многогрішний, за ним - Іван Самойлович, а потім - Іван Мазепа.
     Батурин був великим укріпленим містом-фортецею, тут жили заможні козаки, було біля 40 церков, проводилися ярмарки, процвітали ремесла, працювали цехи по виготовленню цегли та кахлів...
  Цитадель - це додаткове укріплення, ніби фортеця у фортеці. Саме тут знаходився гетьманський будинок, в якому проводилися важливі збори, зустрічі, прийоми. Тут знаходилася державна скарбниця.
      Комплекс був відбуваний у 2008 році майже з нуля, збереглися тільки рови і земляні насипи. Але він знаходиться саме в тому місці, де була цитадель, збережені усі особливості архтектури, висота стін, глибина рову, навіть кахлі на гетьманському будинку зроблені за зразком тих, які були знайдені при розкопках.



Зовнішній вигляд Батуринської цитаделі


У внутрішньому дворі церква. З підвального приміщення церкви веде підземний хід, який був віднайдений під час розкопок. Там стояла церва і за гетьманських часів. Тепер у крипті  церкви (підземному склепі під вівтарем) поховані останки людей, які загинули в Батурині у 1708 році.


    Церква невелика, але висока. Тому коли стоїш всередині і дивишся вгору під купол, здається, що вона верхівкою аж десь сягає неба...

Будинок гетьмана.


     В лівій частині будинку були кімнати гетьмана, справа - кімната для прийомів і обговорень. За часів Івана Мазепи гетьманський будинок слугував тільки офіційною резиденцією, для проживання Мазепа мав окремий маєток на околиці Батурина. Зверху, над входом - герб Івана Мазепи.
Зблизька кахлі, якими прикрашений будинок.

Державна скарбниця. Колись тут має бути музей грошей.

       З одного боку цитадель захищена високою стіною, з іншого - природній захист, глибокий яр аж до ріки Сейм. З боку яру цитадель огороджена частоколом і тут стоять гармати. Важка артилерія, яка могла стріляти на відстань до двох кілометрів.

Криниця і хрест.


     Хрест поставлено в пам'ять про людей, які загинули під час Батуринської трагедії.


     Вид з оглядового майданчику. Внизу - ріка Сейм, яка тепер вже не така повноводна, як у ті далекі часи.


Далі буде...




Немає коментарів:

Дописати коментар